02. srpna 2023
Kategorie: PR tipy

Co je to operativní leasing?

Slyšeli jste už o „autu na operák“? Jde o zajímavou možnost, jak si pořídit nový kvalitní automobil, aniž byste museli disponovat horentní sumou finančních prostředků. V článku jsme se na operativní leasing zaměřili podrobněji.

Neplést s finančním leasingem

Slovo „leasing“ nebo lidově „auto na lízačku“ zpravidla neoznačuje operativní leasing, ale leasing finanční. Ten se přitom od operativního leasingu zásadně liší, jde o dva zcela rozdílné produkty s do značné míry odlišnou klientelou.

Zatímco v případě finančního leasingu se počítá s tím, že po splacení hodnoty celého vozu přejde automobil do vašeho majetku, u operativního leasingu tomu tak není. V případě auta na operativní leasing sice také platíte měsíční splátky, avšak po uplynutí smluvené doby se vůz vrací zpět do rukou leasingové společnosti.

Jde tedy o vůz z půjčovny?

Mnozí zájemci o operativní leasing mají pocit, že se vlastně jedná o vůz z půjčovny. Vždyť platíte fixní měsíční částku za vůz, který není váš a ani nikdy nebude. Abychom byli zcela přesní, někdy se lze po skončení smlouvy dohodnout na odkupu vozu, avšak odkup již není předmětem operativního leasingu.

Vůz ale z půjčovny nepochází, poskytuje vám jej leasingová společnost, vůz je navíc prakticky vždy nový nebo zánovní. V půjčovně naopak zpravidla obdržíte vůz, který putuje od jednoho řidiče k druhému a má již něco za sebou.

Oproti platbám za zapůjčení automobilu jsou navíc, kromě dalších rozdílů, měsíční splátky operativního leasingu obvykle výrazně nižší.

Půjčovna je tedy skvělou volbou, pokud potřebujete auto jen na několik málo dní nebo týdnů. Potřebujete-li ale vůz na několik let a nemůžete si dovolit jeho zakoupení, zvolte operativní leasing.

Jaké má operativní leasing výhody?

Popularita operativního leasingu je dlouhodobě vysoká u velkých firem, v posledních letech ale strmě roste také u středních i malých firem. Jedním z důvodů je pravděpodobně dlouhodobě rostoucí cena nových vozů i vozů ojetých.

S operativním leasingem nepotřebujete žádnou vstupní investici. Získáváte přitom nový vůz, který funguje spolehlivě.

Mnoho věcí za vás navíc řeší leasingová společnost, jelikož vůz je jejím majetkem. Záleží na konkrétních podmínkách smlouvy, existují ale i operativní leasingy s „full servisem“, kdy za vás leasingová společnost řeší servisní prohlídky vozu, přezouvání pneumatik, nebo dokonce platbu dálniční známky. Zkrátka dostanete plně funkční vůz, se kterým nemáte žádné starosti.

Velkou výhodou navíc je, že si vůz často můžete nechat nakonfigurovat na míru, máte tedy skutečně auto podle svých představ.

Jak dlouho operativní leasing trvá?

Operativní leasing se zpravidla sjednává na 2 až 5 let, nejčastěji pak na období kolem tří let. Existuje ale i možnost pětiletého, nebo dokonce sedmiletého „operáku“, záleží na tom, co je vám leasingová společnost schopna nabídnout a co je pro vás výhodné.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: