
Vazektomie jako forma zodpovědné mužské antikoncepce
Každý třetí pátek v listopadu, letos 15. listopadu, se na celém světě slaví Světový den vazektomie. Tento den upozorňuje na vazektomii jako na efektivní a spolehlivou mužskou antikoncepci. Od svého vzniku v roce 2012 se Světový den vazektomie stal mezinárodním hnutím, které podněcuje muže, aby hráli aktivní roli v plánování rodiny a péči o své sexuální zdraví. Vazektomie však stále čelí mnoha společenským předsudkům, včetně obav ze ztráty mužnosti a snížení sexuální výkonnosti. V Česku se bezskalpelovou metodou vazektomie zabývá MUDr. Lukáš Bittner, urolog a sexuolog z Andrologické kliniky.
Vazektomie jako projev lásky a zodpovědnosti
Cílem Světového dne vazektomie je inspirovat muže, aby se stali empatickými partnery a zvážili vazektomii jako účinnou formu antikoncepce. Organizátoři tohoto hnutí vnímají vazektomii jako akt lásky, který vyjadřuje odpovědný přístup muže k rodinnému plánování. Vědecké studie poukazují na to, že ženy mohou otěhotnět pouze dva dny v měsíci, což činí celkem 24 dní za rok. Muži jsou naopak plodní každý den, a proto by měla být antikoncepční zodpovědnost více sdílena. Ve skutečnosti však zůstává břemeno antikoncepce převážně na ženách, které denně užívají hormonální antikoncepci.
Co je vazektomie a jak probíhá?
Vazektomie je chirurgický zákrok, během kterého dojde k přerušení chámovodů, což způsobí sterilizaci muže. Klasická vazektomie spočívá v provedení řezu na šourku pomocí skalpelu. Nicméně, moderní bezskalpelová metoda je šetrnější a méně bolestivá. MUDr. Lukáš Bittner vysvětluje, že při této metodě lékař pomocí speciálních nástrojů zachytí chámovod a vytáhne jej přes malý vpich v kůži. Tento zákrok, který trvá přibližně 10 minut, probíhá v lokální anestezii a nezanechává po sobě viditelné jizvy.
Jaké jsou výhody a nevýhody vazektomie?
Varlata po vazektomii zůstávají na svém místě a dále produkují hormony, což znamená, že zákrok nemá vliv na hladinu mužských hormonů ani na libido. Studie dokonce ukazují, že muži po vazektomii mívají více pohlavních styků a větší pocit uvolnění, protože se nemusí obávat neplánovaného těhotenství. Celý zákrok, včetně přípravy, trvá přibližně 20 minut a cena se pohybuje okolo 15 000 korun, protože zdravotní pojišťovna tento zákrok nehradí.
Je možné vazektomii zvrátit?
Ačkoli vazektomie nevratně přeruší chámovody, produkce spermií v mužských varlatech pokračuje. Pokud si muž později zákrok rozmyslí, existuje možnost obnovení chámovodů, avšak úspěšnost přirozeného početí po tomto zákroku se pohybuje jen kolem 50–60 %. Další variantou je odebrání spermií přímo z varlat, což má vysokou úspěšnost, ale je nutné přistoupit k oplodnění metodou IVF (mimotělní oplodnění). Muži také mohou zvážit možnost zamrazení a uchování spermií ještě před zákrokem.
Světový den vazektomie se snaží otevřít diskuzi o mužské antikoncepci a odstranit předsudky, které okolo tohoto zákroku panují. Tímto krokem mohou muži přispět k rovnoprávnějšímu sdílení odpovědnosti za plánování rodiny a posílit své postavení odpovědných partnerů.