25. listopadu 2021
Kategorie: PR tipy

Tipy, jak si vybrat realitní kancelář. A potřebujete ji vůbec?

Byt, dům, pozemek a třeba i kancelářské prostory. To vše je možné prodat i bez prostředníka – realitní kanceláře. Češi navíc mají k realitkám poměrně vlažný vztah, čemuž napomáhají makléři, pro které je prioritou provize a nikoliv poskytování kvalitních služeb. Ti jsou nejvíce vidět, ačkoliv na realitním trhu převládají společnosti, které mají skutečný zájem trvalém zlepšování péče o klienta. Ale jak je poznat? Připravili jsme pro vás základní tipy!

Situaci nezměnila ani nedávná změna zákona

Propastné rozdíly v přístupu k zákazníkům zapříčinila absence přísné regulace. Situace se mohla výrazně změnit po roce 2020, kdy (v březnu) vstoupil v platnost zákon o realitním zprostředkování. Očekávalo se, že v oboru nastolí pořádek, ale kvůli velmi mírnému znění se některé realitní kanceláře stále dopouští nekalých praktik a nepříjemných triků.

Zájemce o spolupráci s realitní kanceláří by měl vzít na vědomí, že stoprocentní zárukou kvality není ani známá značka. Zázemí mezinárodní franšízy negarantuje odborný přístup makléřů, a proto je na místě pečlivě zvážit, s kým si nakonec plácnete.

Počet prodaných nemovitostí

Na realitku se člověk obrací, aby prodal rychleji a za dobrou cenu. Mezi základní kritéria výběru by proto měla patřit úspěšná prodejní strategie. Správně šlapající firma se ráda pochlubí, kolik nemovitostí prošlo jejíma rukama. Čím více, tím lépe pro vás.

Jak se dané společnosti daří, si můžete ověřit docela snadno. Stačí nahlédnout do obchodního rejstříku, kde jsou k vidění výroční zprávy a roční uzávěrky. Před firmou, která zmíněné dokumenty nezveřejňuje, se mějte na pozoru. Solidní realitka nemá co tajit.

Složení týmu

Čím více specialistů v realitní kanceláři pracuje, tím je obvykle vyšší kvalita služeb. V renomovaných realitkách, jako je například pražská MAXIMA, pracují fotografové, grafici, interiéroví designéři a další experti. V případě „one man show“ je výsledek krajně nejistý – z logiky věci vyplývá, že není v silách jednoho člověka, aby zastal všechny služby v adekvátní kvalitě.

S ohledem na maximální bezpečnost transakce je vhodné, aby v realitní kanceláři působil také právník (případně s ním spolupracovala externě). Práce se smluvním vzory staženými z internetu vypovídá o amatérismu, a navíc zavání rizikem nepříjemných právních problémů.

A to není zdaleka vše. Kritérií, která byste si měli při výběru realitky ohlídat, je daleko více. Další užitečné tipy, jak vybrat realitní kancelář, najdete v blogové sekci na webových stránkách maxima.cz.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: