05. února 2021
Kategorie: Filmmaniak

Španělské filmy, které opravdu stojí za to vidět

Španělská kinematografie byla dlouhá léta pokládána za nezáživný hlavní proud, a hlavně pro dobu frankistického Španělska to opravdu platilo. Od té doby ale uplynulo hodně vody, a pokud někde zazní jména slavných španělských režisérů, jako jsou Guillermo del Toro, Alfonso Cuarón, Alejandro González Iñárritu nebo Pedro Almodóvar, kteří pravidelně sbírají festivalová ocenění, každý správný filmový nadšenec okamžitě zbystří. Dnes vám proto představíme perly z dílny španělských filmařů, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Vše o mé matce

Ve filmu, který dal výraznější prostor tehdy vycházející hvězdičce Penelope Cruz, jsou všechny postavy tak nějak zvláštní. Najdete v něm HIV pozitivní jeptišku, transsexuála, narkomany, prostitutky, ale také velkou míru nadsázky a sebeironie. Prozrazovat spletitý příběh o hledání sebe sama a snaze se z toho nezbláznit raději nebudeme, abychom se v tom příliš nezamotali. Jen doplníme, že film získal Oskara pro nejlepší cizojazyčný snímek.

Otevři oči

Také v tomto filmu uvidíte mladou Penelope Cruz. Na rozdíl od předchozího snímku se tento zaměřuje na budoucnost, byť jsou v obou patrné stejné motivy. A podává je mrazivěji, zatímco se zamýšlí nad tím, co je a co není vidět, a zda je to viditelné skutečnost nebo pouhá představa. K pátrání po existenciálních otázkách si film Otevři oči půjčuje některé postupy sci-fi filmů, proto je občas prezentován i pod nálepkou tohoto žánru. Žádnou velkou vědeckofantastickou jízdu ale nečekejte.

Sex a Lucía

Vášniví Španělé se nebojí ani peprnější tematiky, čehož je film Sex a Lucía jasným důkazem. Své vztahové peripetie v něm řeší servírka, které zemře milenec, povoláním spisovatel. I přes některé explicitní scény film vyniká zvláštní mystickou estetikou a citlivě vedenou narací, která umožňuje plynule přeskakovat z jedné časové linky do druhé.

Na náš krátký seznam se tentokrát nevešly tyto filmy:

  • Milenci ze severního pólu
  • Jahody a čokoláda
  • Starý dům uprostřed Madridu
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: