15. prosince 2021
Kategorie: Sportovec

Skialpové vybavení pro pořádné zážitky

Skialpinismus je sport, při kterém se na speciálních lyžích cestuje po horách ve sněhu v zimním období. Je to vlastně běžkování, které se postupem času vyvinulo a rozšířilo. Při skialpinismu se nesjíždí jen jeden svah, jako na lyžích v omezené oblasti, ale putuje se po horách a výhodou je poznání nových krajin. Zároveň skvěle trénuje a procvičuje celé tělo. 

Při skialpování vás rozhodně nečeká žádná nuda. A abyste si je mohli naplno užít, je třeba si pořídit kvalitní vybavení. Co všechno tedy budeme k tomuto bezesporu zajímavému sportu potřebovat?

Druhy skialpismu

Skialpinismus se dělí na několik druhů. Základní je klasický skialpinismus. Ten provozují převážně turisté, kteří brázdí na lyžích hory, stoupají pomalu do kopců a poté je sjíždějí dolů. Není to nebezpečné a užijete si mnoho zábavy.

Závodní skialpinismus vede po vytyčené trati, kterou se závodníci snaží zdolat v nejkratším možném čase. Dobrodružnějšími formami skialpinismu a také nebezpečnějšími je expediční skialpinismus, freeride, extrémní lyžování, fitness skitouring, freeride touring. Expediční skialpinismus spočívá ve zdolávání horských vrcholů, z nichž nejsou vyjmuty ani nejvyšší hory světa.

Skialpinismus je čím dál oblíbenějším sportem, na který je vždy potřeba si vzít kvalitní výbavu, od přilby, přes oblečení, až po dobré lyže s pevným vázáním.

Vybavení na skialp

Vybavení na skialp se liší od vybavení na sjezdové lyžování. Na lyžích není vázání na pevno, aby se noha na svahu nehnula, ale má volnou patu, tak aby mohl skialpinista nohu zvedat a tím pohybovat s lyžemi vpřed. Jsou také mnohem tenčí, než lyže na sjezd a i bota je menší. Můžete si pořídit například outoodorové boty keen na procházky ve sněhu, které jsou velmi lehké a umožňují volnému pohybu na pásech, kterými jsou k lyžím připevněny.

Oblečení na skialpy by mělo být teplé, ale ne příliš těžké a mohutné, aby sportovec nebyl zatěžován a mohl se volně pohybovat. Mělo by být určitě nepromokavé a takové, aby neprofouklo. Budete celý den na horách ve sněhu, proto byste měli být v teple. Není od věci pořídit si také termoprádlo. Na skialpinismus se nosí skialpové přilby. Ty jsou lehké, bezpečné a ochrání vaši hlavu, před případným pádem na zledovatělém povrchu, kde jsou zranění hlavy častá.

Základní vybavení

Mezi základní vybavení, které budete potřebovat i v případě, že se na hory vydáte jen občas a vaše túry nebudou nikterak náročné, patří:

  • teplé a nepromokavé oblečení (včetně náhradních rukavic, čepice a ponožek)
  • funkční spodní prádlo
  • vhodné skialpové lyže
  • skialpové vázání a obuv
  • stoupací pásy
  • skialpové hole

Pro náročnější terén

Základní vybavení však v naprosté většině není dostačující a skialpinista by měl při sobě vždy mít také horolezeckou výstroj. Sem patří hliníkové mačky, cepín, sedák, lana a karabiny. Důležitá je samozřejmě také helma, ale tu byste měli mít na hlavě při jakémkoliv lyžování, ne jen při skialpinismu.

Při výstupu mimo skiareál s udržovanými sjezdovkami musíme počítat s nebezpečím laviny. Proto je vhodné mít v batohu vždy takzvanou ‘svatou trojici’ – jedná se o tři základní pomůcky, které vám mohou zachránit život. Do této lavinové výbavy patří sonda, vyhledávač a lopata.

Další nezbytnosti

V batohu by dále neměla chybět celá řada “drobností”, které většina skialpinistů jistě ocení. Zmínit můžeme například plně nabitý telefon, GPS, kompas, lékárničku, výškoměr nebo lyžařské sluneční brýle. I batoh sám o sobě může být určitou vychytávkou s bezpečnostními prvky. Zejména ti z nás, kteří holdují náročnějším a nebezpečnějším terénům by měli zainvestovat do lavinového batohu. Pokud se jeho nositel ocitne pod lavinou, batoh vystřelí airbag a vytvoří pod sněhem vzduchovou kapsli, ve které má skialpinista dostatek prostoru pro použití lopaty a dalších záchranných pomůcek.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: