20. ledna 2020
Kategorie: Sportovec

Jak na správnou regeneraci svalů?

Jak jsme si v minulém článku řekli, strava je jeden ze tří základních faktorů pro růst svalové hmoty. Jak, co a kdy jíst, už tedy víme, dnes se podíváme na regeneraci a v posledním seriálu článků teorie o posilování se pak podíváme na samotné cvičení.

Regenerace je jak velice důležitá, tak mnohdy podceňovaná technika, jak donutit svaly růst. Jak jste si tedy již mohli odvodit, pro růst svalové hmoty potřebujete dostatek odpočinku. Někteří se mylně domnívají, že svaly rostou právě při samotném cvičení, nicméně toto je jeden velký omyl. Jakmile cvičíte, dochází k přetrhání svalových vláken uvnitř samotného svalu, a jak jsme si řekli minule, k jejich obnově = nárůstu je nutné dodržet příjem bílkovin a dostatek energie. Budete-li cvičit každý den a dopřejete tělu pouze čtyři hodiny spánku, což je opravdu časté, pak efekt růstu bude opravdu minimální.

Kdy tělo regeneruje? Kdy svaly rostou?

Jak je možné si logicky odvodit, svalový růst je nejrychlejší a nejúčinnější v době spánku, kdy tělo nepotřebuje v podstatě žádnou energii, na rozdíl od odpočinku u počítače, kde sice sedíte, ale stále vykonáváte nějakou fyzickou činnost, byť nepříliš namáhavou.

V den cvičení byste měli rozhodně dodat tělu co nejvíce spánku a to alespoň osm hodin. Jak jistě víte, tento čas je pro mnohé nereálný, nicméně chcete-li opravdový nárůst svalů, jednoduše budete muset plán dne uzpůsobit tak, aby tělo mělo naprostý dostatek energie. Obecně se dá říct, že svaly rostou nejvíce den po cvičení, proto je také dobré si v týdenním režimu vyhradit dva až tři dny volna (nikoli za sebou, avšak rozloženě), aby mělo tělo dostatek času se regenerovat, než jej opět šokujete dalším cvičením.

Jak podpořit chuť ke spánku?

Pokud máte problémy usnout, vynechejte kofein v podobě kávy a energetických drinků a na večer úplně vypusťte cukry (sacharidy), které tělu dodávají hromadu energie. Ne nadarmo děti na večer nedostávají sladkosti a kofeinovou Colu či podobné nápoje, vše má své pádné opodstatnění.

Naopak, myslíte-li si že neusnete, vlezte do postele a dodejte tělu alespoň odpočinek v podobě povalování, kdy tělo nebude vykonávat žádnou fyzickou námahu a mozek bude moci v podstatě vypnout. To, že jsme si nahoře řekli, něco o posedávání u PC spojené s regenerací samozřejmě není dobré brát až moc skepticky, je nutné si uvědomit, že vysedávání u televize, počítače či čtení knihy je na zcela jiné úrovni než fyzická námaha, za kterou lze zde považovat i chůzi po městě.

Kdy, kolik?

Rozhodně bychom neměli zapomínat na večerní spánek, který podpoříme (viz článek o stravě) příjmem kvalitní bílkoviny. Samozřejmě není od věci si odpoledne lehnout a několik hodin spát, nicméně to pouze za předpokladu, jste-li pak schopni normálního režimu, mnoho lidí totiž po odpoledním spánku není zrovna v kondici, za což může šokování organismu.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: