04. září 2023
Kategorie: PR tipy

Potíže s krevním oběhem? Změna životního stylu vylepší zdravotní stav!

Potíže s křečovými žílami nebo poruchy erekce? Špatný krevní oběh o sobě dává vědět různými symptomy, mezi nejčastější patří též zhoršení imunity a časté infekce. Mezi zásadní faktory, které vedou ke zhoršenému fungování krevního oběhu, jsou nadváha spolu s nezdravým životním stylem a nedostatkem pohybu. U mužů, ale také u žen, se může zpočátku projevovat syndrom studených rukou a nohou, později například ztráta citlivosti či únava až pocity vyčerpání. Na co ještě dát pozor a jakým způsobem potíže zmírnit?

Křeče, mdloby i padání vlasů

Většina populace v produktivním věku se lékaři vyhýbá, jak jen může. Na potíže s krevním oběhem nebo krevním tlakem se přichází až v kombinaci s dalšími zdravotními problémy. Narušení distribuce kyslíku v těle má ale zásadní dopad na fungování těla, nejčastěji dochází k dlouhodobé únavě a vyčerpání. Chybějící energie není jediným problémem, mohou se objevovat křeče, bolesti hlavy. Nedostatek kyslíku stojí rovněž za dušností a lapáním po dechu nebo za otoky nohou. Nedostatečně okysličená pokožka je na dotek suchá, dotyčného mohou ve větší míře trápit lupy nebo vypadávání vlasů.

Jak potíže zvrátit a zlepšit fungování oběhové soustavy?

1) Méně kávy a alkoholu

Čím dodat energii po ránu? Šálkem kávy? Jak povzbudit mozkové závity během porady? Kávou. Jak zlepšit výkonnost po obědě? Kávou. Každodenní model hrnku kávy za kávou organismu neprospívá. Obsažený kofein nadto zhoršuje cirkulování krve a stěny cév zužuje, proto je lepší množství kávy omezit. To platí i pro alkoholické nápoje, které v malém množství cévy rozšiřují, při pravidelném pití ale narušuje správnou cirkulaci krve v těle.

2) Pohyb a sport

Omezit popíjení kávy a alkoholických nápojů rozhodně nestačí, je potřeba napomoci rozpohybovat cévní systém, ideálně pravidelným pohybem. Pro začátek je vhodná chůze, která se hodí pro každého včetně lidí s nadváhou. Pro sledování stanovených cílů se hodí používat chytré hodinky, například Samsung Galaxy Watch 5. Sledují tep, měří EKG, monitorují spánek, počítají ušlé kroky i kalorie, k tomu disponují funkcí oxymetru, který přesně stanovuje okysličení krve v daném okamžiku, což je při potížích s oběhem klíčové.

3) Omega-3 mastné kyseliny a železo

Jak dále zlepšit krevní oběh? Bezesporu zdravou stravou bohatou na obiloviny, ovoce a zeleninu, současně se doporučuje zařadit potraviny s obsahem omega-3 mastných kyselin a minerálů, zejména železa. Každý týden by se měly na jídelníčku objevovat ryby, výjimečně pak červené maso. Do zeleninových salátů se vyplatí přidávat listy špenát a různé druhy ořechů. Na zrychlení krevního oběhu působí taktéž pikantní pokrmy, především pálivé papriky a feferonky, jejichž konzumace napomáhá rozšíření cév.

4) Spánek a pitný režim

Cévám neprospívá stres, proto je dobré při zdravotních potížích zvolnit, a kromě pohybu dopřát tělu správnou relaxaci a dostatek odpočinku. Správná spánková hygiena je důležitá. Zapomínat se ale nesmí ani na tak banální věc, jakou je pitný režim. Potíže s krevním oběhem mohou totiž pramenit i z nedostatečné hydratace, ponejvíce v letním období. Pravidelné pití vody či bylinkových čajů přináší úlevu buňkám v těle, k tomu umožňuje regulovat tělesnou teplotu.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: