22. listopadu 2020
Kategorie: PR tipy

Paretovo pravidlo 80/20 vám ušetří mnoho času každý den

Možná už jste někdy slyšeli pojem Paretovo pravidlo nebo také 80 na 20 či Paretův princip a každý den jej praktikujete. Ale třeba tento pojem vidíte poprvé a netušíte, o co se jedná. Prozradíme vám, jak vám Paretovo pravidlo a jeho princip 80/20 ušetří mnoho času každý den.

Paretovo pravidlo: Co to je?

Pravidlo pojmenované dle jeho objevitele Vilfreda Pareta, představuje princip, který vypozoroval v běžném životě. Tento princip zní tak, že 80 % úsilí, které vynakládáme v různých oblastech života přináší pouze 20 % výsledků.

Jeho myšlenka tedy naprosto popírá zajetý systém, kdy se v dnešním světě snažíme pracovat víc a víc, abychom dosáhli většího zisku. Podle Pareta stejné množství úsilí nevyvolá stejné množství úspěchu, právě naopak. Klíček k úspěchu, dle tohoto pravidla, není pracovat více a usilovněji, ale důležitější je, kam zaměříme naši pozornost.

Pokud totiž dokážeme odhalit 20 % zákazníků, klientů či zboží, které nám přináší 80 % zisku a zaměříme pozornost tímto směrem, můžeme za pomocí menší práce výrazně zvýšit naše zisky.

Paretovo pravidlo se však dá aplikovat na celý život a jakoukoli životní oblast. Velmi dobře lze také obrátit jeho princip a hledat například 20 % lidí ve firmě, kteří dělají 80 % chyb a tak podobně. Pokud si jej osvojíte, můžete soustředit svoji energii mnohem efektivněji a dosáhnout lepších výsledků.

Paretův princip v každodenním životě

Pojďme si uvést několik příkladů z běžného života, které vám pomohou s lepším představením této zajímavé myšlenky.

 • Dle Pareta 80 % pozemků dané země vlastní 20 % obyvatel této země
 • 80 % času trávíme ve 20 % svého oblečení
 • 80 % času z každého dne trávíme stejnými 20 % činností
 • 20 % zákazníků přináší 80 % tržeb a peněz
 • za 80 % znečištění může 20 % továren
 • 20 % lidí nám do života přináší 80 % našich starostí

A takto bychom mohli pokračovat do nekonečna. Dle Paretova pravidla lze rozebrat vše v našem životě a princip stále opakovaně používat na stejné věci. Tím dopodrobna zanalyzujete svůj život a zjistíte, kterým 20 % činností, lidí i práce věnovat 80 % své pozornosti.

Jak na vzdělávání pomocí Paretova pravidla?

Paretův princip lze velmi dobře využít také na vzdělávání v životě. Jak by se vám líbilo za pomocí dvaceti procent času získat stejné množství znalostí, jako lidé, kteří na jejich získání vynaložili osmdesát procent času? Krásná představa, že?

Dokonce se může stát skutečností, pokud správně zaměříte svoji pozornost. Takové rekvalifikační kurzy jsou skvělým příkladem, jak za 20 % času (pár měsíců) a úsilí získáte stejné vzdělání jako jiní za celé roky (80 % času). Vzdělávejte se tedy ve stylu Pareta a investujte do své budoucnosti.

Jak se naučit používat princip 80/20?

Chcete se naučit používat Paretovo pravidlo v každodenním životě? Pak začnete s Paretovou analýzou. Ještě dříve než začnete ořezávat své činnosti na minimum a doufat v dobré výsledky, měli byste si pořádně zanalyzovat svoji stávající situaci a dle toho vyhodnotit další kroky. Zkuste těchto několik kroků:

 1. Určete si oblast, ve které chcete zvýšit svoji efektivitu
 2. Sesbírejte všechny možné informace o vaší stávající situaci
 3. Seřaďte své hodnoty a priority (například, který úkol se pro daný den stane prioritou?)
 4. Přidejte časovou osu, za kterou chcete dosáhnout výsledků
 5. Začněte odstraňovat – 80 % příčin, problémů, neshod apod.
 6. Zaměřte svoji pozornost na zbytek – oněch 20 % úkolů, které mají smysl
 7. Vyhodnoťte výsledky a upravujte

Samozřejmě každý z nás má jiné priority, sny i cíle v životě, proto nelze obecně určit, na kterých 20 % věcí by se měli všichni zaměřit. Výsledky analýzy budou pro každého odlišné a použití pravidla taktéž. Můžete však vyhodnotit, zda jsou vaše každodenní činnosti, které vám zabírají nejvíce času, těmi, které vás přibližují k vašemu vysněnému životu. Pokud ne, pak je na čase něco změnit.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: