13. února 2008
Kategorie: Filmmaniak

O filmu: Občan Havel

Dokument o našem prvním prezidentovi začíná těsně po rozpadu republiky a začíná volbou Václava Havla na místo prvního prezidenta České Republiky. Setkáváme se zde s jeho manželkou Olgou i jeho druhou manželkou Dagmar, ale také se členy jeho týmu.

Když jsem se dozvěděl v pořadu Otázky Václava Moravce o novém filmu o „prezidentu“ Havlovi, byl jsem překvapen a po pár ukázkách jsem si řekl, že jej musím vidět. Ještě k tomu jsem si na Youtube našel vystřižené scény a scéna kdy Miloš Zeman si řekne o becherovku mě dostala.

A právě v době kdy naši volení zástupci volí nového prezidenta jsem si na dokument zašel. Pavel Koutecký nám ukazuje ze začátku malinkého Václava se svým otcem. Působivá podoba otce a syna nelze vyvrátit. Film bych rozdělil do několika období. První je jeho první prezidentování, druhá část trvá do smrti jeho manželky Olgy. Třetí se zabývá jeho nemocí a následnou svatbou s Dagmar a na konec jeho poslední dny ve funkci prezidenta.

První prezidentování provází rozvoj naší vlasti, ale také kritika na Havla, že stále nezvítězila láska a pravda nad lží a nenávistí. Havel se však snaží, objíždí kraje a setkává se s lidmi. Zajímavé jsou jeho diskuze s jeho poradci (Špaček, Medek..a další). Zajímavé je setkání s prezidentem Clintonem a jeho ženou Hillary, kdy jdou do jazzového baru kde se objeví nepozvaný Klaus a kde Bill ukáže svoje saxofonové umění.

V roce 96 je opět zvolen prezidentem a tento rok je pro něj zlomový. Umírá totiž jeho žena Olga. Havel je z toho pochopitelně smuten a vyhlíží z okna kdo přijel k její rakvi. Před pražským hradem se řadí masa lidí, aby první české dámě vzdala hold. Ovšem to není jediná věc, která Havlem otřásne, lékaři mu totiž nachází nádor na plicích. Havel se však s tím dokáže vypořádat. Morálně mu pomáhá i přítelkyně Dagmar. Lékař v této části zajímavě poznamená, že jedna z cigaret, která tomuhle nádoru pomohla byla vykouřena s ministrem zdravotnictví! Po úspěšné rekonvalescenci se vrací do práce a také si bere Dagmar. Sledujeme tajný přesun z hradu autem, kde je jen pár blízkých. Svatba se odehrává na Žižkově, stejně jako Havlova minulá svatba. Za svědky jdou Jan Tříska a Táňa Fischerová.

Po této události přichází pád Klausovi vlády. V diskuzích o stavu ČR se objevuje ekonom Jan Švejnar, docela symbolické co říkáte. Nicméně Havel se pouští do rekonstrukce kabinetu což mu je vyčítáno.V roce 98 se pouští do další kandidatury na prezidenta, je opět zajímavé sledovat jeho rozhodování, zda kandidovat či ne. Nakonec se rozhodne pro kandidaturu a to i přes neustálou přehnanou kritiku republikánu. Havel s vítězstvím příliš nepočítá, ovšem opět vítězí. Poté přichází Miloš Zeman, aby oznámil výsledky, v projevu místo Havel začne písmeny Kl. Vzápětí se omlouvá. Úsměvné. Posledních pět let jeho úřadování je ve filmu věnováno jízdách po konferencích a focení pro Novu. Film končí vyklízením kanceláře a citováním z jeho her. K titulkům není zvolená hudba a možná, že to je dobře, přivodilo mi to atmosféru, opravdu film doporučuji. Dávám 90%.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: