Košický mor: Virus, kterým se Slováci zapsali do historie
Přestože média v současnosti chrlí informace o virech ze skutečného, nevirtuálního světa, je dobré soustředit se také na počítačovou bezpečnost. Viry, trojské koně, programy na sledování hesel a další nepříjemný malware se poslední dobou šíří více než kdykoli dříve. Jeho tvůrci jsou navíc vždy o krok před programátory antivirových programů, protože u počítačů pochopitelně nelze budovat přirozenou imunitu.
Virus mnoha jmen
Možná vás to překvapí, ale dokonce i ve vědeckých kruzích existují lidé, kteří se seriózně věnují počítačovým virům a jejich historii a klasifikaci. I díky jejich úsilí byl v roce 1994 popsán a identifikován virus, jehož původ se podařilo vystopovat až do Košic, kde pravděpodobně vznikl na akademické půdě. Česky a slovensky se mu říká Košický mor, ale v zahraničí si vysloužil spoustu přezdívek. Třeba Slovak Bomber, Freelove nebo OneHalf, pokud máme vybírat z těch slušných.
Geniální zlomyslnost
Obdivovat úspěšně provedený zlý skutek určitě není hezké, a to bez ohledu na to, jak promyšlený a invenční byl. I tak se však sluší poslat našim východním sousedům gratulaci, protože se jim v té době povedl skutečně mistrovský kousek. Košický mor byl totiž prvním polymorfním virem. To znamená, že se dovedl sám šířit, ale každá jeho kopie byla jiná než původní verze, a tak byl pro tehdejší antiviry prakticky neodhalitelný.
Virus postupně tajně šifroval obsah pevného disku počítače, ve kterém se usídlil. Sám ovšem uměl šifrovaná data číst a zobrazovat v nezměněné podobě, takže uživatel jeho přítomnost obvykle nezaznamenal, dokud nebylo pozdě. Jakmile Košický mor zašifroval přesně polovinu disku v náhodně vybraných segmentech, smazal se a uživatel tak přišel o možnost s daty nakládat.
Slovensko na mapě počítačového světa
Ve své době byl Košický mor skutečně obávanou hrozbou a lze o něm bez nadsázky říct, že předešel dobu. Krátce po vzniku Slovenska zapsal tento nový stát na mapu počítačového světa, byť ne příliš pozitivně. A inspiroval řadu dalších tvůrců malware z celého světa.
Mezi slavné viry, které na Košický mor více či méně navazují, patří například:
- ILOVEYOU z roku 2000
- MyDoom z roku 2013
- Storm Worm z roku 2006