22. ledna 2021
Kategorie: Hazardér

Fotbal je závislý na příjmech od sázkových kanceláří

Sázkové kanceláře obvykle v rámci svých marketingových kampaní zdůrazňují, že díky nim je fotbalový zápas ten pravý zážitek plný skutečných emocí. I kdyby třeba zrovna nehrál váš oblíbený tým. Ve skutečnosti jsou ale zřejmě sázkové kanceláře a fotbalové kluby mnohem propojenější, než by férový sport vyžadoval.

Pokud se podíváme do České republiky, zjistíme, že:

  • První i druhou ligu přímo sponzoruje Fortuna
  • Generálním partnerem Sparty je Tipsport
  • Viktoria Plzeň ještě před nedávnem hájila barvy Sazky
  • FC Slovácko podporuje Synot, který provozuje sázkovky i kasina

Přiznání Briana Rice

Na začátku tohoto roku se hlavní kouč prvoligového skotského týmu Hamilton Academical Brian Rice přiznal, že v posledních letech běžně sázel na výsledky fotbalových zápasů, přestože se vyhýbal sázkám na výsledky vlastních svěřenců. Oproti očekávání nebyl Rice vedením ligy potrestán – a ani nemohl být. Skotská Premiership je totiž sponzorována sázkovou kanceláří Ladbrokers a nejslavnější týmy Celtic a Rangers mají hned několik sponzorů z této branže. Trestat někoho za to, že sází, by u sponzorů zkrátka neprošlo.

Všechny významné ligy

Pokud se podíváte na anglickou Premier League nebo další prestižní ligy po celé Evropě, zjistíte, že penězovody sázkových kanceláří už vedou prakticky všude. Konkrétně v Premier League je přímo sázkovou kanceláří sponzorovaný každý druhý tým. Stoke City dokonce hraje na stadionu, který nese jméno sázkové kanceláře Bet365. Ve druhé anglické lize je poměr ještě vyšší, z 24 týmů bere peníze od sázkovek 17.

Spousta otazníků

Takhle úzké propojení profesionálního sportu a profesionálního sportovního sázení samozřejmě vyvolává spoustu nepříjemných otázek. I v České republice už na hráče či funkcionáře prasklo několik afér týkajících se ovlivňování výsledků. Nikdy ale nedošlo k tomu, že by za nitky tahala sázková kancelář. Alespoň zatím. Ale kdo ví, čím ve skutečnosti sázkové kanceláře své štědré dary podmiňují?

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: