17. července 2021
Kategorie: Businessman

Domácí kancelář pro práci i zábavu

Zařizování domácích kanceláří je stále aktuální téma, více a více firem umožňuje svým zaměstnancům pracovat z domova. Ať už jste na home office denně, nebo jen jeden den v týdnu, měli byste mít svůj pracovní prostor, ve kterém se budete cítit dobře. A nikdo neříká, že tam musíte jen pracovat, občas je prostě potřeba se před okolím zašít a v klidu kouknout třeba na fotbal. A my vám přinášíme tipy na vybavení, které by ve vaší pracovně rozhodně nemělo chybět.

Ergonomické vybavení

Jestli vám není vaše zdraví lhostejné, pak byste určitě měli investovat do ergonomického kancelářského vybavení – stolu, židle a doplňků. Nestojí o moc více než klasický kancelářský nábytek a vaše tělo vám jednou poděkuje.

Stůl

Pokud jste fanouškem různých vychytávek, pak vám v kanceláři rozhodně nesmí chybět polohovací stůl. Na první pohled ho od běžného kancelářského stolu nerozeznáte. Rozdíl spočívá v mechanismu s elektrickým motorem, který umožňuje jednoduše nastavovat výšku pracovní desky od 58 do 123 cm a pohodlnou práci vsedě i vestoje.

Nemusíte se obávat, že se jedná o jeden typ stolu a nebude se hodit do vašeho interiéru. V nabídce si můžete vybírat z několika barev nohou i dekorů pracovní desky. Design je čistý a nadčasový.

Možná si pokládáte otázku, proč byste měli pracovat vestoje, když je vám v kancelářském křesle tak pohodlně. Důvodů je hned několik. Nejprve si pojďme říct, že dlouhodobé sezení není pro lidské tělo přirozené, přirozený je mu pohyb. Doba je bohužel taková, že sedavé zaměstnání má stále více lidí a tráví za počítačem klidně i jedenáct hodin denně. To se časem může projevovat nepříjemnými bolestmi pohybového aparátu, ale také rizikem vzniku různých onemocnění (např. cukrovka, kardiovaskulární potíže, nadváha, atd.). Proto pojďte změnit své pracovní návyky a naučit se pravidelně střídat práci vsedě s prací vestoje.

Kromě předcházení zdravotním rizikům vám práce vestoje přinese také lepší koncentraci a produktivitu práce. Dochází totiž k lepšímu prokrvování končetin, více krve se dostává také do mozku, který je dostatečně okysličován a vyvíjí tak vyšší aktivitu. Práce ve stoje může mít také pozitivní dopad na vaší náladu, jelikož při stání se vylučují endorfiny – hormony dobré nálady. V neposlední řadě také posílíte svaly hlubokého stabilizačního systému.

A jak vytěžit z polohovacího stolu maximum výhod pro vaše zdraví? Opravdu se zaměřte na pravidelné střídání pozic a neseďte déle jak 45 minut v kuse. Ze začátku to možná bude chtít nějaký časovač, ale časem to pro vás bude rutina, kterou budete dělat automaticky. Nezapomínejte také na krátké pauzy, kdy se od pracovního místa vzdálíte a projdete se třeba pro kávu nebo jiné občerstvení. Stačí u nového zvyku vydržet, za zdravé tělo to určitě stojí!

Židle

Další příčinou bolestí pohybového aparátu může být nesprávně zvolená kancelářská židle a s tou spojené škodlivé sezení. Vhodná kancelářská židle by měla být oporou pro všechny namáhané partie, respektovat anatomii těla a ergonomické požadavky.

Na co se při výběru zaměřit? Židle by vždy měla mít stabilní konstrukci a dostatečnou nosnost. Dále je důležité koukat na použité materiály, ty by měly být vzdušné a snadno udržovatelné. U sedáku se zaměřte na jeho šířku, hloubku a možnost polohování. Neméně důležitá je anatomicky tvarovaná opěrka beder, područky či opěrka hlavy. Největším oříškem bývá volba typu mechaniky židle – vybírat můžete z houpací, synchronní, asynchronní nebo Body-Balance-Tec. Jednotlivé typy židlí je třeba si vyzkoušet na vlastní kůži a rozhodnout se podle toho, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Doplňky

K doladění ergonomie pracovního místa k dokonalosti už chybí jen drobné doplňky jako například ergonomické podložky k myši a klávesnici, podsedáky, stojany na monitor, podložky pod nohy nebo bederní opěry.

Zábava a relax

Jestliže plánujete, mimo sezení u počítače, v kanceláři trávit i volný čas, neměl by chybět prostor pro odpočinek a zábavu.

Ať už se budete v pracovní pauze chtít natáhnout, anebo pozvat kamaráda či kolegu na drink, vybavte kancelář pohodlnou pohovkou či křesly. Zajímavým prvkem může být také nenápadný bar se sbírkou vašich oblíbených rumů či whiskey.

Pro odreagování po náročném pracovním dni se skvěle hodí hraní na herních konzolích, projektor ke sledování oblíbeného seriálu či sportovního utkání, kancelářský golf, šipky a v případě, že se vás sejde více – stolní fotbálek nebo kulečník je perfektní pánskou zábavou.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: