04. prosince 2020
Kategorie: Motorista

Chtěli byste se projet nejrychlejšími auty na světě?

Jistě, české dálnice jsou podle všeho postavené spíše pro pořádné čtyřkolky než k lámání rychlostních rekordů v nějakém nadupaném žihadle. Přesto se v České republice najdou místa, kde byste se mohli některým z bouráků z dnešního seznamu bez obav projet. Třeba na polygonech nebo závodních okruzích. Dnes vám totiž představíme ta nejrychlejší běžně vyráběná auta světa.

Koenigsegg Agera RS

Nejrychlejší auto světa pochází trošku nečekaně ze Švédska. Agera RS při jedné z měřených jízd v roce 2017 překonala hranici 447 km/h. Jejích 1 300 koní za to opravdu umí vzít, i když ve zrychlení z nuly na sto tohle auto příliš neexceluje, potřebuje na to tři vteřiny. A protože Skandinávci myslí na ekologii i při konstrukci sporťáků, vznikl také model Agera CCXR poháněný biopalivy. Věřte nebo ne, i ten dokáže jet rychlostí 400 km/h.

Bugatti Veyron Super Sport

Italové sporťáky prostě umí. A tohle Bugatti je jedno z jejich mistrovských děl. Z nuly na sto to vytáhne za 2,4 vteřiny, a když budete mít hodně těžkou nohu, vymáčknete z něj 431 km/h. Tedy když deaktivujete pojistku, která maximální rychlost omezuje na pouhých 415 km/h, aby se vozu při jízdě nerozpadly pneumatiky. Na trh se bohužel dostalo jen 30 aut z této edice, a tak není šance, že se tímhle bleskem projedete, příliš vysoká.

Hennessey Venom GT Spyder

Texaská automobilka Hennessey přišla v roce 2011 se sporťákem, který drží rekord ve zrychlení z 0 na 300 km/h. Tohle fáro to svede za 13,63 vteřiny. Pokud jde o absolutní rychlost, Venom s 427,6 km/h šlape Bugatti Veyron na paty. Z výrobní linky ale bohužel sjelo jen 13 aut a většina z nich zůstala na druhé straně Atlantiku.

Celá řada dalších vozů vás sveze závratnou rychlostí. Mezi ty nejrychlejší patří:

  • 9ff GT9-R s maximální rychlostí 413 km/h
  • Zenvo ST1 s maximální rychlostí 375 km/h
  • Gumpert Apollo s maximální rychlostí 362 km/h
Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: