
Čeká nás nový rozmach open source software?
Software s otevřeným, tedy veřejným kódem je páteří internetu i spousty populárních webových portálů a aplikací. Ke koncovým uživatelům se však zatím dostává spíše okrajově, většinou jako bezplatná náhrada za jiný placený program, který se dotyčnému nechce kupovat. Rozhodně však není pravidlem, že open source software je méně kvalitní než jeho proprietární verze.
Na špičkové úrovni jsou například:
- internetový prohlížeč Brave
- e-mailový klient Thunderbird
- přehrávač videa VLC Media Player
- grafický editor GIMP
Soukromí a bezpečnost především
Čím dál tím více uživatelů se v posledních letech snaží hlídat si své soukromí. Proto se vyhýbají programům a mobilním aplikacím, které jsou příliš zvědavé a shromažďují celou řadu informací. U uzavřeného software pak nelze s určitostí říci, jak s nasbíranými údaji program pracuje, jakým způsobem je vyhodnocuje, a zda je případně nějakým způsobem nepředává dál.
Open source: prověřeno komunitou
Ani veřejný kód open source programů pochopitelně nesvede většina běžných uživatelů zkontrolovat, ale není to třeba. Kvalitní a oblíbené open source programy mají poměrně rozsáhlou komunitu programátorů a překladatelů, kteří daný software rozvíjejí a starají se mu o dokumentaci. Takové komunity však nejsou nikterak stálé, z původní verze programu se může oddělit nová vývojová větev, se kterou část programátorů odejde, případně se po nějaké době jednoduše přesunou na jiný projekt. Ale všichni tihle lidé jsou schopni poznat případné hrozby, před nimiž by většina z nich okamžitě varovala ostatní uživatele.
Velkým firmám navzdory
Asi nepřekvapí, že tento trend leží v žaludku zejména velkým technologickým firmám, jako jsou Apple, Amazon nebo třeba Google, které se snaží získat o svých zákaznících tolik informací, kolik jen jde. Tyto společnosti proto patří mezi hlavní advokáty proprietárního software, kterým jsou vybaveny také chytré domácnosti uvedených gigantů.