10. února 2020
Kategorie: Sportovec

Znáte tyto 4 zajímavé bojové sporty?

Zajímáte se o „chlapské“ sporty? Máte rádi hraný wrestling nebo radši kultivovanější box, ve kterém nejde jen o sílu, ale i o techniku a hlavně chytrost? A co takhle zkusit něco jiného. Slyšeli jste již slova jako taekwondo, systema, jiu-jitsu nebo capoeira? Jsou to všechno bojové sporty, které jsou zajímavé nejen svým původem, ale i filozofií a technikou boje.

Taekwondo

Tenhle sport považujeme taky za bojové umění, nakolik praktikanti taekwonda mají nejenom zvládnout základní techniky sportu (jsou to hlavně kopy, údery, úskoky, bloky, úhyby, výskoky) a naučit se tak sebeobraně, ale také získat sebedůvěru a naučit se sebeovládání.

Taekwondo vznikalo v Korey zhruba 2000 let jako kombinace více bojových sportů a v současnosti ho můžeme vidět také na olympských hrách.

Jiu – jitsu

Jako při taekwondu, ani v jiu – jitsu se nepoužívají zbraně. Kromě kopů, úderů, úskoků a úhybů používá i škrcení, znehybňující techniky a útoky na citlivá místa. Vzniklo zřejmě v Japonsku a tímto názvem se označovali všechna bojové umění, při kterých měli bojovníci prázdné ruce. Jiu – jitsu je používán na eliminaci nepřítele a vyvíjí se časem, to znamená, že je otevřený i novým technikám, nedrží se jen těch tradičních.

Systema (Samba)

Tradiční ruské bojové umění. Pochybujete o vážnosti tohoto sportu? To byste se někdy měli jít podívat na trénink. Systema se vyvíjela od 10. století a získala si mnoho přívrženců. Pak však přišli komunisté, kteří ji zakázali obyčejnému lidu, armáda však zůstala cvičena. Dnes můžete tenhle sport znát i pod jménem samba. Tréninky však nejsou pro citlivky – nepoužívá se nic, co by pády nebo údery tlumilo, důraz se klade na obranu a útok hlavně v extrémních podmínkách. Proto není na cvičení určena jenom tělocvična, ale využívá se i les, voda nebo třeba i výtah.

Capoeira

Poslední dobou se toto bojové umění stává velice populárním. Nové praktikanty láká dynamičností a přirozeností. Základem je akrobatická zručnost, síla a vytrvalost. Je to vlastně ani ne tak bojový sport, jako bojové umění nebo nejraději bojový tanec. Capoeiru vytvořili brazilští otroci, původně jen jako tanec s bojovými prvky pro pocit, že mají něco své. Dnes má pevná pravidla. Když se necítíte na to, aby jste capoeiru trénovali, zkuste se jít na ni někdy podívat – je to vynikající zážitek. Jde totiž o souhru protivníků, pokud možno i v rytmu hudby a zpěvu.

Líbil se ti článek? Sdílej jej přátelům: